17 maja w Warszawie, pod hasłem „Rodzina obywatelska. Rodzina – Wspólnota – Samorząd”, odbędzie się II Kongres Polskiej Rodziny. W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi, spotkanie działaczy prorodzinnych, samorządowców oraz naukowców, ma być okazją do wypracowania korzystnych dla rodzin kierunków działań samorządu terytorialnego. Jeszcze tylko do 10 maja br. można zgłosić swój udział w kongresie na stronie www.centrumzyciairodziny.org. Liczba miejsc jest ograniczona.
Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny po raz drugi postanowiło zorganizować Kongres Polskiej Rodziny. - Ubiegłoroczne wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem słuchaczy i mediów, dlatego postanowiliśmy kontynuować tę inicjatywę. Mamy nadzieję, że rozwiązania wypracowane na tegorocznym Kongresie będą owocowały z pożytkiem dla rodzin – wyjaśnia Jacek Sapa, dyrektor Centrum Życia i Rodziny.
Tegoroczne spotkanie odbędzie się pod hasłem „Rodzina obywatelska. Rodzina – Wspólnota – Samorząd”. Między rodziną a samorządem rozciąga się ogromna przestrzeń aktywności społecznej i obywatelskiej. Jednym z większych niebezpieczeństw dla rodziny może być zamknięcie w czterech ścianach własnego domu. - Skuteczna artykulacja potrzeb rodziny wymaga zrzeszania się, kooperacji i obecności w sferze publicznej. To wielkie zadanie zarówno dla samych rodzin jak i organizacji pozarządowych. Dlatego na Kongres zapraszamy przedstawicieli samorządu lokalnego, organizacji prorodzinnych oraz rodziny, które przecież na własnej skórze odczuwają to jak funkcjonuje samorząd w ich miejscu zamieszkania, który np. sprawuje pieczę nad szkołami naszych dzieci czy imprezami kulturalnymi – tłumaczy Sapa.
Organizatorom II Kongresu Polskiej Rodziny zależy przede wszystkim na: przybliżeniu relacji pomiędzy rodziną a wspólnotą lokalną i samorządem terytorialnym w ujęciu aksjologicznym oraz socjologicznym oraz prezentacji działań w wybranych samorządach, które wprowadzają rozwiązania służące rodzinie. Wystąpienia zostaną umieszczone w dwóch blokach: o wspieraniu rodziny poprzez programy oraz wspieraniu rodziny poprzez instytucje. Przedstawione zostaną również możliwości działań społecznych, które mają skutkować wniesieniem do debaty publicznej w trakcie wyborów samorządowych kwestii związanych z polityką prorodzinną.
Szczegółowy program wraz z nazwiskami prelegentów dostępny jest na stronie: www.centrumzyciairodziny.org. Tu również można zgłosić chęć udziału w Kongresie.
- Jesteśmy przekonani, że zaprezentowane wystąpienia ubogacą wiedzę i zainspirują do podjęcia konkretnych działań przedstawicieli jednostek samorządowych, organizacji pozarządowych oraz wszystkie osoby zainteresowane poprawą sytuacji polskiej rodziny – zapewnia Ireneusz Jabłoński, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha.
Link do strony artykułu: https://cafe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/prorodzinny-samorzad-to-jest-mozliwe